Likwidacja gazu w mieszkaniu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Instalacja gazowa w kuchni jest coraz mniej popularna, gdyż właściciele preferują nowoczesne rozwiązanie, jakim jest płyta indukcyjna. W wielu mieszkaniach wciąż jednak znajduje się taka instalacja, co może budzić pewne wątpliwości i wręcz obawy ze względu na bezpieczeństwo. Jak więc wygląda potencjalna likwidacja gazu w mieszkaniu i jak można ją przeprowadzić? O czym bezwzględnie nie można zapominać? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

Spis treści:

Likwidacja gazu w mieszkaniu a pozwolenie administracji

O planach rezygnacji z gazu należy poinformować Wspólnotę mieszkaniową. Może zostać także podjęta decyzja o całkowitym rezygnacji z gazu w każdym mieszkaniu. Konieczne będzie jednak uzyskanie jednoznacznej zgody na taki proceder przez wszystkich właścicieli. Nie jest to oczywiście możliwe bez zastosowania alternatywnego rozwiązania, czyli posiadania płyty indukcyjnej czy też bojlera do podgrzewania wody. Dodatkowo należy dobrze przemyśleć taką decyzję, gdyż ponowne podłączenie do instalacji będzie wiązało się z kosztami, a także nierzadko długim czasem oczekiwania na realizację.

Z naszego bloga dowiesz się także, jakie są najważniejsze korzyści z zatrudnienia profesjonalnej firmy zarządzającej nieruchomościami i jak może pomóc to mieszkańcom.

Likwidacja gazu w mieszkaniu w bloku w praktyce

Instalacja gazowa w starszym mieszkaniu oraz w kamienicy to dla wielu potencjalne źródło obaw. Nie dziwi więc, że część osób rozważa rezygnację z jego użytkowania i korzystanie z innych źródeł energii. Likwidacja gazu w mieszkaniu jest w praktyce możliwa, trzeba jednak upewnić się, że zrealizowane zostaną niezbędne formalności i nie chodzi tu wyłącznie o poinformowanie Wspólnoty.

Nie można przede wszystkim podejmować się samodzielnego demontażu rur gazowych, grozi to bowiem katastrofą budowlaną. Na osobę podejmująca się takich działań może dodatkowo zostać nałożona kara finansowa, a także pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Wiemy już więc, czego NIE robić, jeśli interesuje nas likwidacja gazu w mieszkaniu.

likwidacja gazu w mieszkaniu formalności

Jakie kroki należy jednak podjąć?

Odłączenie gazu odbywa się tylko wtedy, gdy przedłożony zostanie odpowiedni wniosek do dostawcy. Formalności w przypadku likwidacji gazu w mieszkaniu należy więc rozpocząć od wypowiedzenia umowy. Wszystko to oczywiście w przedsiębiorstwie energetycznym, z którym zawarta jest umowa na dostawę takich usług. Odpowiedni dokument można znaleźć online i będzie zawierał on takie informacje jak:

  • dane klienta,
  • adres zamieszkania albo siedziby,
  • adres korespondencyjny,
  • adres punktu, w którym odbierane jest paliwo gazowe i w którym ma mieć miejsce odłączenie,
  • powody wypowiedzenia umowy (w tym np. sprzedaż nieruchomości, przestawienie na inne paliwo, zmiana sprzedawcy paliwa gazowego, wyjazd na długi okres).

Kolejno po uregulowaniu wszystkich należności, licznik gazu zostanie zdemontowany przez techników.

Sprawdź, jak wygląda rozliczanie kosztów ciepła we Wspólnocie mieszkaniowej oraz kto w praktyce jest za to odpowiedzialny.

Jak widać likwidacja gazu w mieszkaniu jest możliwa, trzeba jednak pamiętać o formalnościach, które są z tym związane. Sama decyzja musi być dodatkowo dobrze przemyślana. Tak, aby nie pozostać bez żadnego źródła energii lub ogrzewania. W razie dodatkowych wątpliwości w tym zakresie, warto skonsultować się z infolinią dostawcy energii lub też z doświadczonym zarządcą nieruchomości, który w przeszłości mógł zajmować się realizacją takiego przedsięwzięcia. Aby dowiedzieć się więcej, serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.