Jak odczytać wodomierz? Wskazówki i instrukcje

Wskazania licznika, jakim jest wodomierz to podstawa do tego, aby w prawidłowy sposób rozliczyć zużycie wody, a także odprowadzenie ścieków w konkretnym okresie rozliczeniowym. Jak tym samym odczytać wodomierz? Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę, aby zrobić to w prawidłowy sposób? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Spis treści:

Jak działa wodomierz i co to jest?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak odczytać licznik wody, warto wskazać, jak działa wodomierz i czym jest takie urządzenie. Wodomierz służy w praktyce – i zgodnie z nazwą – do pomiaru ilości zużytej wody. Jest to przyrząd zwykle zamontowany na rurze wodociągowej wewnątrz budynku lub na zewnętrznej instalacji wodociągowej. Wodomierz działa na zasadzie pomiaru przepływu, bowiem woda przepływająca przez rurę wodociągową powoduje obrót wewnętrznego mechanizmu wodomierza. Ten obrót jest następnie przeliczany na jednostki miary, takie jak metry sześcienne lub litry, które wskazują zużycie.

Urządzenia używa się w celu monitorowania i rozliczania zużycia wody w gospodarstwach domowych, firmach, instytucjach publicznych i innych budynkach. Jest więc ważnym narzędziem zarządzania wodą, umożliwiającym kontrolę zużycia i ustalanie opłat. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest prawidłowe odczytanie danych, które liczniki pokazują.

Prawidłowy odczyt wodomierza krok po kroku

Na szczęście w praktyce odczyt nie należy do trudnych. Ważną informacją jest to, że na urządzeniu podawane są liczby oznaczone na czarno (po lewej) i na czerwono (po prawej stronie). Dokonując odczytu podaje się jednak tylko pełne metry sześcienne, bez uwzględnienia tych wartości, które podawane są po przecinku, czyli właśnie zaznaczonych na czerwono (po prawej stronie). W praktyce to właśnie tylko wystarczy, aby prawidłowo odczytać, ile wody zostało zużyte.

Z naszego bloga dowiesz się również, co zrobić z uciążliwym sąsiadem w bloku oraz na jakie kary narażone są osoby, które zakłócają porządek innym mieszkańcom.

prawidłowy odczyt wodomierza

Po co samodzielnie odczytywać wodomierz?

Taka informacja niezbędna jest oczywiście do regulowania rachunków za wodę. Licznik można jednak także odczytywać samodzielnie, aby dowiedzieć się, jakie jest zużycie w cyklu dobowym, tygodniowym lub miesięcznym i tym samym wdrożyć odpowiednie oszczędności. W tym celu wystarczy liczba z licznika wody oraz jej przeliczenie zgodnie z wartością na fakturze. Zazwyczaj stawka za wodę zmienia się mniej dynamicznie, anieli przykładowo za gaz lub prąd. Mimo tego warto dokonać takiej kalkulacji.

Na naszym blogu znajdziesz też informacje, jak przebiega wymiana wodomierzy we Wspólnocie mieszkaniowej, w tym to, kto ponosi jej koszty.

Wątpliwości z rozliczaniem wody we Wspólnotach

Wiemy już, jak odczytać licznik wody. Co jednak sprawia, że często mieszkańcy dostrzegają rozbieżności we wskazaniach takiego urządzenia, a tym, ile realnie płacą za zużycie? Problem jest tzw. woda różnicowa. W praktyce bowiem zarządca odczytuje licznik główny, stanowiący podstawę dla wyliczenia rachunku dla każdego z właścicieli. To właśnie od wskazań z licznika głównego odejmowane są wskazania z poszczególnych wodomierzy, suma zaś dzielona jest na właścicieli. Sprawia to, że rachunki mogą być wyższe nawet o kilka procent i nie znaczy to, że odczyt licznika wody był podany błędnie.

Jak odczytać wodomierz? Jak widać zadanie to jest bardzo łatwe i nie powinno zająć więcej, aniżeli kilkanaście sekund. Taka umiejętność jest niezbędna, jeśli w naszym domu lub mieszkaniu jest takie urządzenie.