Rozliczenie wody we wspólnocie mieszkaniowej. Jak powinno przebiegać?

Opłaty za wodę to kolejne wydatki, które muszą wkalkulować mieszkańcy wspólnoty do swoich rachunków. Choć zazwyczaj nie są one wysokie miesiąc do miesiąca, to w ujęciu rocznym stanowią znaczącą składową wszystkich kosztów. Sprawdźmy, jak wygląda rozliczenie wody we wspólnocie mieszkaniowej oraz o czym trzeba w tej sytuacji pamiętać. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Spis treści:

Rozliczanie wody, a regulamin

Sposób dokonywania rozliczenia wody we wspólnocie mieszkaniowej określany jest przez regulamin. Podlega on uchwale wspólnoty i od razu też warto zaznaczyć, że metodę rozliczania ujętą w takim dokumencie można nawet zaskarżyć do sądu, jeśli uznaje się, że zasady nie są sprawiedliwe. Zanim jednak do tego dojdzie, koniecznie trzeba zapoznać się z kwestiami, które zazwyczaj budzą spore wątpliwości.

Sposoby rozliczania zużycia wody we wspólnocie mieszkaniowej

Metod wykorzystywanych w tym zakresie może być kilka, a ta stosowana w konkretnej nieruchomości jest wskazywana przez jej regulamin. Zazwyczaj – jeśli w mieszkaniach są wodomierze – uzyskuje się z nich dane, kolejno sprawdza wskazania wodomierza głównego i odejmuje od niego dane z poszczególnych mieszkań. Nie jest jednak tak, że właściciel lokalu płaci dokładnie tyle, ile zużył, co może u niektórych budzić pewne wątpliwości.

Wynika to z pojęcia tzw. wody różnicowej. Jak wspomnieliśmy, od liczby na liczniku głównym odejmuje się wszystkie wskazania z wodomierzy w lokalach. Suma ta dzielona jest na mieszkańców, przy czym jest również tak, że rachunek to nie tylko dokładne zużycie, ale też dodatkowe koszty. Woda jest przecież wykorzystywana również przez osoby sprzątające, które używają jej np. do podlewania terenów zielonych wokół nieruchomości. Również z tego faktu wynika, że mieszkaniec lokalu we wspólnocie mieszkaniowej płaci za wodę nieco więcej, aniżeli wynikałoby to z odczytu tylko z jego mieszkania.

Same wodomierze również mogą w pewien sposób zaburzać dane. Dlatego też zaleca się, aby w sposób regularny je wymieniać i to nawet co 5 lat!

Aby dowiedzieć się, ile wyniosą Twoje przybliżone rachunki za wodę dowiedz się, jak odczytać wodomierz.

Jak wygląda rozliczenie zużycia wody?

Rozliczenie w mieszkaniach bez wodomierzy

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy w poszczególnych lokalach nie ma wodomierzy. Wówczas podstawą są liczby widoczne na głównym liczniku poboru. Kolejno dzieli się tę liczbę w oparciu o ryczałt, który został ujęty w regulaminie, najczęściej w metrach sześciennych na lokal albo osobę. Zasady z tym związane również będą jasno powinny być określone w regulaminie, dlatego warto go sprawdzić.

Wysokie koszty rozliczenia wody we wspólnocie? Czas na oszczędzanie!

Tylko regularne sprawdzanie wskazań wodomierza pozwoli ocenić, czy ilość zużywanej przez nas wody jest duża oraz, czy istnieje możliwość zaoszczędzenia, nawet do kilkuset złotych rocznie. Sposoby, które najłatwiej wdrożyć to:

  • montaż perlatorów do kranów, dzięki którym można zaoszczędzić około 15m3 wody w ciągu roku,
  • zamykanie kranu podczas mycia zębów,
  • montaż spłuczki pozwalającej regulować przepływ,
  • odzysk wody szarej,
  • napełnianie zlewu do mycia owoców i warzyw, zamiast pełnego odkręcenia kranu.

Kwestia rozliczenia zużycia wody we wspólnocie mieszkaniowej może budzić sporo wątpliwości. Chodzi tutaj zwłaszcza o fakt, że wskazania wodomierzy indywidualnych odbiegają od tego, ile mieszkańcy finalnie płacą za zużycie. Jeśli jednak występują jakiekolwiek spore rozbieżności w tym zakresie, to najpierw trzeba zapoznać się z regulaminem lub skontaktować ze swoim zarządcą.