Remont w bloku — co wolno a czego nie?

Remont to nieodłączna część posiadania mieszkania. Co jakiś czas konieczne są prace konserwujące lub większe działania i przebudowy. Jednak przed przystąpieniem do prac remontowych, należy wiedzieć, co można robić, a czego nie i co podlega zgłoszeniu odpowiednim organom. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik dotyczący remontu w bloku i przepisów, pomoże w sprawnym przeprowadzeniu prac. W zgodzie z regułami i sąsiadami!

Spis treści

Remont w bloku: przepisy dotyczące ciszy nocnej

Jednym z podstawowych pytań, jakie nasuwa się właścicielom mieszkań, jest to, w jakich godzinach można robić remont w bloku. Czy ograniczeniem jest tu jedynie cisza nocna? Jesteśmy przyzwyczajeni, że cisza nocna w bloku trwa od godziny 22:00 do 6:00, jednak warto wiedzieć, że w polskich przepisach to pojęcie nie występuje. Nie znaczy to jednak, że nie powinno się jej przestrzegać. Przepisy zwyczajowe, czyli ogólnie przyjęte normy przez społeczeństwo, podają, że w godzinach nocnych należy ograniczyć generowanie hałasu, co oczywiście dotyczy także remontu. Ponadto, od remontu powinniśmy powstrzymać się w dni świąteczne.

Warto wiedzieć, że każda wspólnota może mieć inne godziny dotyczące zachowania ciszy, dlatego należy sprawdzić to w przyjętych zasadach. W regulaminie budynku mogą istnieć także zapisy dotyczące przyjętych pór przeprowadzania remontu (np. od poniedziałku do soboty, w godzinach 8-20). W takim wypadku należy się również do tego zastosować, aby uniknąć nieprzyjemnych kar oraz nieporozumień z sąsiadami. Warto także poinformować sąsiadów o przeprowadzanych pracach i przeprosić za niedogodności.

remont w bloku przepisy

Jakie prace remontowe należy zgłosić?

Z reguły remont w bloku obejmujący prace konserwacyjne nie wymaga zgody właściciela budynku, zarządu lub wspólnoty. Istnieje wiele prac, które można wykonywać bez konieczności uzyskania specjalnego pozwolenia. Należą do nich na przykład malowanie, tapetowanie lub zmiana podłogi. Bez problemu można również wykonywać zmiany wewnątrz mieszkania obejmujące zmianę wewnętrznych parapetów, wymiana kuchenek, pieców albo grzejników. Ogólnie rzecz biorąc, zgłoszenia nie wymagają prace związane z bieżącą konserwacją. Są jednak zmiany, które, mimo że nie wymagają zgody, to należy je zgłosić wspólnocie, spółdzielni lub właścicielowi. Zazwyczaj wynika to z regulaminu, dlatego przed rozpoczęciem prac należy poznać wytyczne naszego budynku.

W takim razie, jakie prace remontowe należy zgłosić lub uzyskać na nie zgodę? Przede wszystkim działania podlegające pod przebudowę, takie jak wstawienie okna dachowego, wyburzenie ściany nośnej czy wymianę instalacji gazowej wymagają pozwolenia na budowę. Z kolei działania remontowe, które nie podlegają pod konserwację, takie jak wymiana okien (bez zmiany wielkości), docieplenie wewnętrzne, wymiana instalacji c.o., wodnej lub kanalizacyjnej muszą zostać zgłoszone.

Czego nie można robić podczas remontu w bloku?

Pozostała jeszcze ostatnia kwestia do rozważenia. Remont w bloku — czego nie można robić, aby nie narazić się na przykre konsekwencje? Wspominaliśmy już, że zakłócanie ciszy i wykonywanie remontu w niedozwolonych godzinach nie powinno mieć miejsca. Warto więc jeszcze dodać, że podczas prac nie można również wystawiać na klatkę schodową rzeczy, które uniemożliwiałaby przejście. Nie wolno także umieszczać tam produktów, które mogłyby być niebezpieczne dla mieszkańców, takich jak na przykład rozpuszczalnik. Zachowajmy więc szacunek dla pozostałych mieszkańców i dostosujmy się do wyznaczonych standardów.

Remont w bloku to szansa na podniesienie standardu życia i wartości nieruchomości. Jednak, aby osiągnąć te cele, kluczowa jest świadomość reguł dotyczących remontu w bloku, przepisów oraz szacunek dla sąsiadów. Pamiętajmy, że profesjonalne podejście do remontu przyniesie korzyści nie tylko nam, ale także całej społeczności. Warto też wiedzieć, jakie są prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej, aby żyć w zgodzie i móc cieszyć się komfortowym mieszkaniem.