Cisza nocna w bloku – co należy wiedzieć?

Życie w bloku mieszkalnym lub kamienicy ma zarówno sporo zalet, jak i wad. Do tych drugich wiele osób z pewnością zaliczy bliską obecność sąsiadów, których często doskonale słychać zza ściany. O ile w ciągu dnia nie stanowi to większego problemu, to w godzinach wieczornych i nocnych, już tak. Właśnie dlatego operujemy pojęciem tzw. ciszy nocnej. Czytaj dalej, a dowiesz się, czy cisza nocna istnieje, kiedy i jak zgłosić jej zakłócanie w bloku.

Spis treści

Czym jest cisza nocna?

Wiele osób zadaje pytanie, czy cisza nocna istnieje. Mimo że jesteśmy przyzwyczajeni do tego pojęcia, okazuje się, że w polskim prawie nie ma przepisu, który by je określał. Brak jednoznacznej definicji nie oznacza jednak, że mieszkańcy bloków i kamienic mogą dowolnie hałasować o każdej porze doby. Cisza nocna to termin, który wywodzi się z tzw. prawa zwyczajowego, czyli ogólnych norm i zasad przyjętych przez społeczeństwo. Jest więc powszechnie uznana i przestrzegana. Nie należy ona do obowiązków członków wspólnoty mieszkaniowej.

Czym więc jest cisza nocna w naszym prawie zwyczajowym? To określony przedział czasu, podczas którego w miejscach zamieszkania wymaga się ograniczenia hałasu. Skąd wiemy, czy jest cisza nocna? W Polsce obejmuje ona przede wszystkim godziny nocne, czyli okres między 22:00 a 6:00 rano. W tym czasie mieszkańcy są zobowiązani do powstrzymania się od wszelkich działań generujących hałas. Zazwyczaj jego akceptowalny poziom w mieszkaniu mieści się w granicach 50-60 decybeli. Nie należy więc krzyczeć, słuchać głośno muzyki, organizować imprez, wykonywać prac remontowych czy też używać hałasujących sprzętów domowych, w tym m.in. odkurzacza, pralki czy miksera. Mieszkańcom bloku przeszkadzać mogą również dźwięki, na które do końca są zależne od osób, z których mieszkań się wydobywają. Mowa tu np. o płaczu dziecka czy szczekaniu psa. Takie dźwięki nie zawsze zaliczymy do świadomego zakłócania sąsiedzkiego porządku.

Warto zaznaczyć, że godziny, w których obowiązuje cisza nocna, mogą nieco się różnić pomiędzy poszczególnymi podmiotami, ponieważ są ustalane wewnętrznie przez spółdzielnie mieszkaniowe. Zawsze należy więc sprawdzić, jakie zasady odnośnie ciszy nocnej panują w naszym budynku.

jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej

Jak reagować na zakłócanie ciszy nocnej?

Niestety, mimo obowiązujących powszechnie zasad, zdarzają się momenty, w których cisza nocna nie jest odpowiednio przestrzegana. W takich chwilach mamy prawo zareagować. Jak zgłosić zakłócanie ciszy nocnej? Podmiotami, które mogą nam pomóc w tym zakresie, są Policja oraz Straż Miejska. Skargę można zgłaszać zarówno w formie telefonicznej, jak i pisemnej, jednak jeśli chcemy, aby reakcja była szybka, warto zadzwonić do wybranej jednostki i poinformować o naszej sytuacji. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że funkcjonariusze, którzy przyjadą na miejsce, najprawdopodobniej upomną osobę zakłócającą porządek lub ewentualnie wystawią mandat. Niezwykle rzadko dochodzi do poważniejszych sankcji. Jeżeli zaś uczestnicy głośnej imprezy chodzą po osiedlu i zakłócają ciszę pod wpływem alkoholu, to można to uznać za zagrożenie dla bezpieczeństwa na osiedlu innych mieszkańców.

Co grozi za zakłócanie ciszy nocnej?

Kary mogą być różne. W przypadku zakłócania spokoju Kodeks wykroczeń nakłada sankcje na osoby celowo zakłócające spokój swoich sąsiadów lub współlokatorów. Przewidziane są przede wszystkim kary finansowe, które mogą wynieść od 20 do 5 000 złotych. Z kolei w przypadku poważniejszych zakłóceń porządku publicznego, sprawcom może grozić nawet kara aresztu od 5 do 30 dni. W sytuacjach szczególnie skomplikowanych, takich jak nocne awantury zagrażające spokojowi publicznemu, możliwe jest nawet ograniczenie wolności na okres do jednego miesiąca.