By żyć i funkcjonować każdy z nas potrzebuje zaspokojenia jednej z podstawowych potrzeb rodzaju ludzkiego, jaką jest potrzeba bezpieczeństwa. To ona sprawia, że czujemy się pewnie i daje możliwość realizacji pragnień wyższego rzędu. O ile większość z nas potrafi zabezpieczyć swoje mieszkanie, tak Wspólnota Mieszkaniowa jest już większą organizacją i niekiedy trudno wprowadzić tam zasady, które zwiększą bezpieczeństwo na osiedlu. Nie bez przyczyny słowo osiedle kojarzy się w Polsce z siedliskiem zachowań patologicznych.
Jednak współczesne osiedla są zupełnie odmienne od wyobrażenia tych z początku XXI wieku. Aktualnie zarządcy nieruchomości stawiają duży nacisk na bezpieczeństwo Wspólnoty Mieszkaniowej, wiedząc, że nowoczesne i bezpieczne osiedla dają możliwość harmonijnego funkcjonowania.
Spis treści:
-
Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo Wspólnoty Mieszkaniowej?
Istnieje powiedzenie „mój dom, moja twierdza”, jednak aktualnie powiedzenie to rozciąga się również na większą przestrzeń. Twierdzą staje się całe osiedle, do której prawa mają wszyscy mieszkańcy i członkowie wspólnoty. Nie bronimy już tylko swojej prywatnej przestrzeni w postaci domu, ale również całe jego otoczenie i wszelkie przejawy wandalizmu obecne w przestrzeni osiedlowej wzbudzają gniew.
Duży wpływ na bezpieczeństwo osiedla ma dobry zarządca nieruchomości. To on, w ścisłej współpracy z mieszkańcami i radą osiedla, może wprowadzić rozwiązania, które skutkują podniesieniem poziomu bezpieczeństwa. Tylko współpraca może zaowocować tym, że będziemy mieszkać na czystych i bezpiecznych osiedlach.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo na osiedlu?
Ogrodzenie
Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlu jest zamontowanie ogrodzenia, które oddziela przestrzeń osiedlową. Jest to skuteczny sposób, który działa nie tylko fizycznie (oddzielając potencjalnych złodziei i wandali od osiedla), ale również psychologicznie. Bowiem sama obecność ogrodzenia zniechęca do włamań. Dobierając atrakcyjne ogrodzenie, ładnie skomponuje się ono z kolorystyką zabudowań mieszkalnych.
Firma ochroniarska
Zatrudnienie firmy zajmującej się ochroną osób i mienia to również świetne rozwiązanie, które pozwoli zadbać o bezpieczne osiedle. Pracownicy ochrony mogą być obecni 24 godziny na dobę i kontrolować, kto wchodzi i kto wjeżdża, a w przypadku zauważenia czegoś podejrzanego szybko podjąć odpowiednią reakcję.
Automatyczny szlaban
Portier kontroluje, kto pojawia się na osiedlowym parkingu, jednak wiadome jest, że nie zawsze będzie w stanie zweryfikować wszystkie samochody. Pewnego dnia, nawet wysoce wykwalifikowany portier, może być zmęczony, chory, bądź też po prostu nie zauważyć czegoś niepokojącego. Żeby wykluczyć błąd człowieka, dobrym rozwiązaniem są automatyczne szlabany, które otwierają się tylko przed zarejestrowaną w systemie tablicą rejestracyjną. Jest to całkiem skuteczny sposób, gdyż pozwala ustalić, które samochody są uprawnione do parkowania w danej przestrzeni, a jednocześnie prowadzić ewidencję wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów, co podnosi bezpieczeństwo. Dodatkowo jest to spora oszczędność czasu dla mieszkańców, gdyż nie będą musieli się legitymować przed portierem przy okazji każdego wjazdu.
Monitoring osiedlowy
Inną, równie skuteczną opcją pozwalającą zwiększyć bezpieczeństwo na osiedlu, jest założenie monitoringu osiedlowego. Daje on możliwość rejestrowania dźwięku i obrazu w naprawdę wysokiej rozdzielczości. Aktualnie kamery są na tyle zaawansowane technologicznie, że dają bardzo ładny i dokładny obraz. Ziarniste ujęcia są już przeszłością rodem z filmów z lat 90. Bardzo ważne przy okazji montażu kamer – warto jest sprawdzić, czy nie ma czarnych plan tj. czy kamery obejmują cały obszar osiedla. Szczególnie warto upewnić się, że wystarczająco wyraźnie widać wejścia do klatek schodowych, wind, garaży, czy całego parkingu zewnętrznego. Są to zwykle najbardziej narażone na wandalizm miejsca, jak i po prostu przestrzeń, którą potencjalny złodziej musi przejść, by dotrzeć np. do samochodu, bądź też okradanego mieszkania.
Kod zabezpieczający
Jak zadbać o bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkalnego? Otóż kolejną formą ochrony mogą być zamki na kod. Takie zamki dużo trudniej sforsować niż tradycyjne na klucz. Coraz częściej spotyka się windy, które nie rusza, jeśli nie ma w niej mieszkańca bądź też upoważnionego gościa. Tylko czekać, gdy te zamki zastąpią tradycyjne.
Odpowiednie oświetlenie
Dbanie o spokój na osiedlu to również zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Dobry zarządca nieruchomości, aby zapewnić bezpieczeństwo we Wspólnocie Mieszkaniowej, dba o oświetlenie całego osiedla. Dzięki temu wandale nie czują się niewidoczni w ciemności, a do tego mieszkańcy czują się po prostu komfortowo, gdy nie muszą poruszać się po osiedlu w egipskich ciemnościach. Odpowiedzialny zarządca wybierze takie oświetlenie, które będzie miało odpowiednią moc, jak również rozważy opcję zamontowania czujników ruchu.
Bezpieczeństwo we Wspólnocie Mieszkaniowej – podsumowanie
Wszystkie opisane rozwiązania sprzyjają zachowaniu porządku, jak również odstraszają potencjalnych złodziei i wandali. Dodatkowo zwiększają ogólne poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz wpływają na komfort ich codziennego życia. Niekiedy może być to przytłaczające – zwłaszcza gdy mieszkańcy co i rusz muszą się legitymować. Wielu jednak uważa, że warto przehandlować odrobinę swojej prywatności za bezpieczeństwo, które jest najważniejsze.