Mieszkanie bezczynszowe – czym jest i czy jest opłacalne?

Szukasz nieruchomości na wynajem dla siebie lub swoich bliskich? Musisz więc poważnie zastanowić się nad tym, czy będzie ona opłacalna w dłuższym wymiarze czasu. Czynsz administracyjny to główna bolączka osób szukających mieszkań w miastach, dlatego słysząc o takich ofertach jak mieszkanie bezczynszowe, większość interesantów wytęża słuch lub wzrok.

Warto wiedzieć, co to znaczy, że mieszkanie jest bezczynszowe. Zastanówmy się, czy to opłacalna forma i jakie konsekwencje będziemy ponosić jako lokatorzy lub właściciele w przyszłości. Pamiętaj, że wszystko ma plusy dodatnie i plusy ujemne – jak to mówił nasz były prezydent Lech Wałęsa.

Mieszkanie bezczynszowe – co to znaczy? Sprawdź nim kupisz

Jak sama nazwa wskazuje, jest to lokal mieszkalny, w którym od właściciela nie jest egzekwowany czynsz administracyjny. Na pierwszy rzut oka stanowi to naprawdę interesującą propozycję. W dużych miastach, w zależności od wielkości mieszkania, są to oszczędność rzędu 6 tys. zł rocznie. Zazwyczaj takie mieszkania usytuowane są w kamienicach lub budynkach, które nie posiadają części wspólnej.

Wiesz już, na czym polega mieszkanie bezczynszowe? Trafiła Ci się okazja i zrobiłeś rozeznanie w kwestii wspólnoty? Jeśli masz pewność, że lokatorzy są rozsądnymi ludźmi lub częścią wspólną zarządza zewnętrzna firma, możesz z czystym sumieniem zainwestować bez obaw o dalsze problemy.

Skąd dowiedzieć się więcej na temat wspólnoty?

Oczywiście nie od pośrednika lub osoby sprzedającej. Oni zawsze będą twierdzić, że wszystko jest dopracowane do perfekcji. Rozwiązanie jest proste. Gdy jesteś już zdecydowany/a, że to mieszkanie jest warte swojej ceny i chcesz je kupić, przejdź się do przypadkowego sąsiada, zapukaj i po prostu wytłumacz swoją sytuację.

Zwróć uwagę na to, jak wygląda część wspólna, czyli klatka schodowa. Jeżeli jest ona zaniedbana, brudna i nieprzyjemna, lepiej nie ryzykować – chodzi w końcu o Twoje pieniądze. Do istotnych aspektów zaliczamy również:

  • stan posesji,
  • wygląd dachu i elewacji,
  • okna znajdujące się w innych mieszkaniach.

Nie zapomnij zapytać o status prawny budynku. Jeśli jest on wpisany na listę lub do rejestru zabytków, problemy mogą pojawić się w momencie chęci remontu lub modernizacji. Będą one wynikać z oczekiwań konserwatora, który prawdopodobnie wyda instrukcję trzymania się ścisłych założeń wizualnych, co przełoży się na koszty prac i realizacji.

Czyli płacić jednak trzeba?

Tak. Nie jest to jednak czynsz administracyjny i w jego skład nie wchodzi wynagrodzenie dla pracowników spółdzielni lub premie dla zarządu. Całość zebranych pieniędzy idzie na remont nieruchomości, utrzymanie czystości części wspólnej, modernizacje, wywóz śmieci itp. Dzięki temu wszystkim żyje się lepiej i wygodniej.

Co, jeśli naprawdę masz do czynienia z taką propozycją jak mieszkanie bezczynszowe? Czy warto? Musisz zatem dowiedzieć się, kto odpowiada za wywóz śmieci i dostarczanie mediów. Te usługi nigdy nie są darmowe i o ile w przypadku energii elektrycznej, gazu lub wody, koszt może być wliczony w rachunki, o tyle kwestia nieczystości jest oczywista.

Wspólnoty bez ustalonej składki stałej mogą stanowić problem w sytuacji kryzysowej, gdy np. w całym budynku zostanie odcięty prąd przez jednego właściciela, zacznie przeciekać dach, czy ogólny stan obiektu będzie budzić wątpliwości. Zebranie odpowiedniej kwoty pieniędzy będzie wtedy niemal niemożliwe. Zawsze znajdzie się ktoś, kto nie zapłaci, ponieważ:

  • nie ma takiej kwoty pieniędzy,
  • jego ten problem nie dotyczy,
  • jemu to nie przeszkadza,
  • skoro sąsiad nie płaci, to on też.

Jeżeli jednak jest wybrany zarząd lub administracją zajmuje się zewnętrzna firma, mieszkanie bezczynszowe to gwarancja satysfakcji z inwestycji. Jak widać, wszystko ma zalety i wady, a decyzję należy podjąć w sposób rozsądny i przemyślany.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy oferującej doradztwo w zakresie nieruchomości, skontaktuj się z nami!