Mieszkanie w budynku z większą liczbą lokali nieuchronnie wiąże się z koniecznością zebrań oraz podejmowania wspólnych decyzji. W tym celu podejmowane są uchwały. Co dokładnie warto o nich wiedzieć? Jakie typowe uchwały podejmuje wspólnota mieszkaniowa? Serdecznie zachęcamy do lektury, aby sprawdzić szczegółowe informacje.
Spis treści:
Czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu
Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, warto wiedzieć, w jaki sposób uchwały mogą być podejmowane. Opcji jest w tym przypadku aż 4.
-
-
- Głosowanie podczas zebrania wspólnoty – głosowanie odbywa się, gdy wszyscy są zebrani, a głosy można od razu podliczyć. Zazwyczaj nie odnosi się to jednak do spraw pilnych, wymogiem jest bowiem to, aby członkowie zostali o takim zebraniu poinformowani co najmniej 7 dni przed.
- Indywidualne zbieranie głosów – w tym przypadku jeden z członków zarządu lub też osoba, która została do tego upoważniona, odwiedza wszystkie mieszkania oraz zbiera podpisy. Zazwyczaj są to przypadki pilniejsze, gdy istotne znaczenie ma sprawne dotarcie do właścicieli.
- Metoda mieszana – zdarza się także, że frekwencja na zebraniach jest niska. Wówczas część głosów można jednak zebrać od razu, natomiast osoby nieobecne odwiedzić już w ich mieszkaniach.
- Online – coraz częściej wybiera się metodę głosowania online, jest to bowiem szybkie i wygodne rozwiązanie. Warto jednak dowiedzieć się, czy wszyscy mają możliwość głosowania właśnie w ten sposób.
-
Przykłady uchwał we wspólnotach mieszkaniowych
Jakie są uchwały najczęściej podejmowane we wspólnotach mieszkaniowych? Jedną z najważniejszych kwestii jest przyjęcie planu finansowego. W tym przypadku określa się, jakie działania będą podejmowane w danym czasie, przede wszystkim w zakresie wydatków na utrzymanie nieruchomości i jej eksploatację.
Ważną kwestią jest też planowana przebudowa lub nadbudowa, które są zdecydowanie bardziej skomplikowane, aniżeli remont. Warto mieć na uwadze, że w przypadku nadbudowy dochodzi do zwiększenia całościowego metrażu nieruchomości. Niesie to za sobą skutek w postaci zmiany udziałów w danej nieruchomości. Istotne znaczenie ma dodatkowo nieruchomość wspólna i także drogą uchwały decyduje się, w jaki sposób ją spożytkować.
Co natomiast z lokalem danego członka? Oczywiście uchwała wspólnoty mieszkaniowej nie może w niego ingerować, choć i tutaj są pewne wyjątki. Przykładem jest sytuacja, gdy właściciel podjąłby decyzję o zabudowie np. balkonu lub tarasu w taki sposób, że mogłaby ucierpieć na tym stylistyka budynku lub też mogłoby to negatywnie wpłynąć na nieruchomości należące do innych osób, np. w zakresie komfortu zamieszkania.
Z naszego bloga dowiesz się również, czym jest absolutorium dla zarządu wspólnoty mieszkaniowej.
Czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu
Inne czynności wymagające uchwały właścicieli lokali, którzy wchodzą w skład wspólnoty to m.in.:
-
-
- modyfikowanie uposażenia zarządu,
- rozpoczęcie postępowania w stosunku do osób, które uchylają się od opłat,
- modyfikacja wielkości udziałów w nieruchomości.
-
Co niemniej ważne, każdy z właścicieli ma też prawo do zaskarżenia uchwały do Sądu, np. z powodu niezgodności z przepisami, albo naruszania zasad dotyczących prawidłowego zarządzania.
Jak widać uchwały podejmowane przez wspólnoty mieszkaniowe mają różny zakres. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu. Polecamy również nasze usługi w tym zakresie, czyli zarządzanie nieruchomościami oraz administracja. Nasze doświadczenie potwierdzają nagrody, takie jak „Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości”. Jak dotąd wsparliśmy już ponad 100 wspólnot. Mamy nadzieję, że Twoja do nich dołączy!
Sprawdź inne praktyczne porady, w tym nasz tekst blogowy o tym, co zrobić z uciążliwym sąsiadem w bloku, który zaburza komfort mieszkania.
Podobne artykuły: