Przeciekający dach w bloku to trudna sytuacja, bo nie możemy podjąć samodzielnej decyzji o wykonaniu odpowiednich prac naprawczych. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli wspólnota mieszkaniowa nie podejmie szybkich działań, aby zapobiec uszkodzeniom. Na straty narażona jest cała nieruchomość. Wspólnota mieszkaniowa a remont dachu – sprawdź, jakie podjąć działania, kiedy przecieka dach w bloku.
Spis treści:
- Dlaczego przeciekający dach wymaga interwencji?
- Komu zgłosić przeciekający dach w bloku?
- Przeciekający dach – wspólnota mieszkaniowa nie chce naprawić, co wtedy?
- Czy mieszkanie w bloku z przeciekającym dachem można sprzedać?
Dlaczego przeciekający dach wymaga interwencji?
Nietrudno wyobrazić sobie, że przeciekający dach może uszkodzić nie tylko mury bloku, ale również ściany mieszkań. Sytuacja ta jest niebezpieczna, ponieważ na straty narażony jest cały inwentarz znajdujący się w mieszkaniu. Zagrożenie wzrasta szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy mamy zdecydowanie więcej opadów deszczu, czy śniegu. Cały budynek razem z dachem przynależy do wspólnoty mieszkaniowej. Oznacza to, że to na niej ciąży obowiązek naprawy usterki. Samodzielna naprawa nie jest możliwa i nie jest legalna. Remont dachu wspólnota mieszkaniowa powinna rozpocząć niezwłocznie, gdyż lokator nie może nawiązać współpracy z firmą, która zajmuje się tego typu naprawami. W najgorszym wypadku, kiedy wspólnota nie podejmie działań, mamy szansę starać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela.
Komu zgłosić przeciekający dach w bloku?
Przeciekający dach należy zgłosić niezwłocznie osobie odpowiedzialnej za sprawowanie nadzoru nad budynkiem. W bloku w pierwszej kolejności zgłaszamy problem do wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota mieszkaniowa przeciekający dach powinna niezwłocznie naprawić oraz zabezpieczyć mieszkanie przed dalszymi zniszczeniami, które mogą zostać spowodowane nieszczelnością dachu. Lokator, który zgłasza problem, powinien uzyskać od wspólnoty nazwę towarzystwa oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Posiadając te dane, może wnioskować o wypłatę odszkodowania od ubezpieczyciela wspólnoty.
Przeciekający dach – wspólnota mieszkaniowa nie chce naprawić, co wtedy?
Wspólnota mieszkaniowa remont dachu zgodnie z prawem musi wykonać niezwłocznie. Nie zawsze jednak tak się dzieje, mimo iż zgłaszamy problem z uszkodzeniem mieszkania. Bardzo często dochodzi do wieloletniego odkładania napraw. Gdzie zgłosić się w takiej sytuacji? Sprawę możemy skierować do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Inspektor może się jednak powołać na przeprowadzone wcześniej inspekcje, które nie wykazały problemu i nie podjąć działania w naszej sprawie. Ostatecznym rozwiązaniem będzie skierowanie sprawy do np. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W tym samym czasie możemy wnieść pozew o roszczenia odszkodowawcze. Nie zmienia to jednak faktu, że szkody nadal będą postępować.
Naprawa dachu wspólnota mieszkaniowa – czy mogę otrzymać odszkodowanie?
To, czy możesz otrzymać odszkodowanie od wspólnoty wynikające z faktu przeciekania dachu, uzależnione jest od tego, czy twój lokal narażony był bezpośrednio na skutki tej usterki. Jeżeli tak i szkody są widoczne, to jak najbardziej możemy starać się o takie odszkodowanie. W tym celu niezbędne będzie uzyskanie od wspólnoty mieszkaniowej nazwy towarzystwa, w którym ubezpieczony jest blok oraz numeru polisy. Następnie szkodę zgłaszamy bezpośrednio u ubezpieczyciela.
Czy mieszkanie w bloku z przeciekającym dachem można sprzedać?
Sprawna administracja bloku z naprawą przeciekającego dachu powinna uporać się w szybki sposób. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy powstałe szkody wymagają przeprowadzenia generalnego remontu. To może doprowadzić do sytuacji, w której właściciel nieruchomości woli sprzedać mieszkanie i przenieść się w nowe miejsce. Sprzedaż możliwa jest również, jeżeli sytuacja z przeciekającym dachem nie zostanie rozwiązana. Kwota odkupu może być jednak niższa, ponieważ to nowy właściciel będzie musiał przeprowadzić generalny remont.