Parking Wspólnoty Mieszkaniowej – kto może korzystać z miejsc postojowych?

Jak wskazują badania, na jedną rodzinę przypada więcej niż jeden samochód. To spora zmiana, która jednocześnie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony widać, że ludziom żyje się wygodniej i cenią sobie komfort posiadania własnego środka transportu. Z drugiej zaś strony generuje to ogromne problemy z parkowaniem. O ile w nowoczesnym budownictwie problemy z miejscem parkingowym są rozwiązywane systemowo, to na starszych osiedlach dochodzi do dantejskich scen w walce o najlepsze miejsce parkingowe. Więc jak powinno wyglądać parkowanie na osiedlu?

Spis treści:

Kto może zostawiać samochód na parkingu osiedlowym?

Samochód bez wątpienia jest dużym ułatwieniem w życiu codziennym, dopóki nie przyjdzie do opłat za strefę płatnego parkowania w mieście. Wiedzą o tym również urbaniści i miejscy architekci, którzy muszą mierzyć się z wyzwaniem deficytu miejsc parkingowych. Stale rosnąca gęstość zabudowy utrudnia tworzenie racjonalnej sieci komunikacyjnej oraz dobrze usytuowanych parkingów. Warto też dodać, że parkingi, oprócz swojego oczywistego przeznaczenia, muszą również być ekologiczne, spełniać wymogi prawne oraz estetyczne. Można zmienić całą infrastrukturę osiedlową w jeden wielki parking, ale nikt nie chciałby mieszkać w takim „uroczym” otoczeniu. Betonowe pustynie, choć być może zaspokajają potrzeby rozrastającego się rynku motoryzacyjnego, to z pewnością nie wyglądają korzystnie. Dlatego też tworzy się tzw. zielone parkingi, które są gratką nie tylko dla mieszkańców, ale również dla osób spoza osiedla, które szukają wygodnych miejsc parkingowych, poza płatną strefą parkowania. Mieszkańcy Wspólnot się denerwują, ponieważ w ich mniemaniu parking osiedlowy powinien być przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców. Czy mają rację?

Otóż tak! Z wygód parkingów osiedlowych powinni korzystać tylko Mieszkańcy, którzy płacą za ich utrzymanie. Trudno więc się dziwić zdenerwowaniu wobec sytuacji, gdy ktoś spoza Wspólnoty korzysta z dobrodziejstwa ich parkingu. Wiele Wspólnot Mieszkaniowych inwestuje w szlabany i ochronę, która weryfikuje, kto wjeżdża na parking na osiedlu. Inną opcją są również bramy otwierane na pilot, który naturalnie, udostępniany jest jedynie mieszkańcom.

Bardzo często na osiedlach montowane są również wystające słupki opuszczające się tylko na kliknięcie pilota.

Mandat za parkowanie na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej?

Co w takim razie grozi osobom bezprawnie parkującym na parkingu Wspólnoty Mieszkaniowej? Czy chcąc zostawić samochód na nie swoim osiedlu, musimy obawiać się kar pieniężnych? Otóż nie do końca. Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej może bowiem przyjąć uchwałę, która będzie zakładała nakładanie kar finansowych na osoby parkujące nie na swoim miejscu, jednak niestety taki zapis nie będzie miał mocy prawnej. Można co prawda obawiać się założenia blokady na koła samochodu zaparkowanego w nieodpowiednim miejscu, jednak w tym przypadku prawo do tego ma tylko Policja oraz Straż Miejska

Konflikt między mieszkańcami o miejsca parkingowe

Oprócz konfliktów z osobami nieuprawnionymi do korzystania z parkingu czasem występują też problemy pomiędzy mieszkańcami danego osiedla. Każdy chciałby móc parkować tuż obok swojej klatki schodowej, to oczywiste. Jeśli chodzi o parkingi podziemne, to sprawa jest rozwiązywana bardzo prosto – najczęściej mieszkanie kupuje się razem z konkretnym miejscem postojowym w parkingu podziemnym. Niestety, miejsca na parkingu naziemnym rzadko kiedy są przypisywane do konkretnej osoby lub mieszkania. Czy jest jakiś sposób, aby zapobiec konfliktom? Otóż coraz więcej Wspólnot Mieszkaniowych decyduje się na wprowadzenie przepisów regulujących korzystanie z parkingu osiedlowego.

Podsumowanie

Co warto podkreślić słowem zakończenia: Wspólnota Mieszkaniowa nie jest upoważniona do zakładania blokad na koła, jak również nie ma prawa do wystawiania mandatów. Takie uprawnienia ma jedynie Policja i Straż Miejska. Tym niemniej warto zapoznać się z zasadami parkingu na swoim osiedlu, by nie dać się zaskoczyć ewentualnym pretensjom ze strony współużytkowników parkingu.

Szukasz pomocy w zarządzaniu nieruchomościami mieszkaniowymi? Sprawdź: administrator nieruchomości Warszawa i poznaj naszą ofertę.