Księgi wieczyste – czym są i na co zwrócić uwagę?

 

Księgi wieczyste – co to dokładnie jest i dlaczego są tak ważne? To pytanie często pojawia się w przypadku osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Dokumenty te są jednymi z ważniejszych, jeżeli chodzi o dom czy mieszkanie. Jest w nich opisana m.in. dokładna sytuacja prawna lokalu. Księgi wieczyste uwzględniają także dane właściciela, adres nieruchomości, jej powierzchnię i stan hipoteki. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Spis treści:

Co to są księgi wieczyste? Podstawowe informacje

Każda nieruchomość, niezależnie od tego, czy jest to działka, dom, czy mieszkanie, ma swoje księgi wieczyste. Jak sprawdzić zawarte w nich zapisy i kiedy warto to zrobić? Nie każdy ma świadomość tego, że taka dokumentacja jest jawna. Oznacza to, że do jej sprawdzenia niezbędny jest wyłącznie przypisany jej numer. Co więcej, obecnie informacje na temat konkretnych ksiąg wieczystych można uzyskać nie tylko stacjonarnie, ale także online.

Rozdziały księgi wieczystej i ich treść

Zastanawiasz się, dlaczego prowadzi się księgi wieczyste – co to jest i kiedy informacje w nich zawarte mogą Ci się przydać? Dokumentacja uwzględnia najważniejsze informacje na temat konkretnej nieruchomości i jest podzielona na cztery rozdziały:

  • odnoszący się do własności nieruchomości oraz użytkowania wieczystego,
  • informujący o właścicielu nieruchomości,
  • uwzględniający prawa, roszczenia oraz ograniczenia nieruchomości,
  • dotyczący hipoteki.

Pierwszy dział księgi wieczystej odnosi się do ogólnych informacji dotyczących nieruchomości. To w tym miejscu znajdują się szczegóły dotyczące adresu i powierzchni obiektu. Dodatkowe dane to liczba kondygnacji i pomieszczeń. W pierwszym rozdziale wyszczególnia się również prawa przysługujące właścicielowi. Dotyczy to m.in. możliwości poruszania się po innych działkach, jak również ogólnych zasad korzystania z okolicznych udogodnień jak np. parkingi czy place zabaw.

Jakie jeszcze informacje zawierają księgi wieczyste? Jak sprawdzić udział w wybranej nieruchomości? Taka informacja również dokładnie opisana jest w rozdziale pierwszym. Zapis ten jest szczególnie ważny dla właścicieli mieszkań.

Jak sprawdzić księgi wieczyste pod kątem informacji dotyczących właściciela nieruchomości? Szczegółowe informacje na jego temat, jak i wieczystego użytkowania znajdują się w rozdziale drugim. Co więcej, jeżeli lokal lub budynek ma więcej niż jednego właściciela, również jest to odnotowane wraz z informacją dotyczącą udziałów poszczególnych właścicieli.

W trzecim rozdziale można znaleźć informacje dotyczące praw oraz roszczeń wobec nieruchomości (obciążenia, służebność gruntowa). Uwzględnia on także wszelkie roszczenia wynikające z zawartych umów deweloperskich i przedwstępnych.

Jeżeli nieruchomość obciążona jest hipoteką, wówczas w czwartym rozdziale znajdują się informacje dotyczące jej wysokości. Jest to istotne dla osób zainteresowanych zakupem, które nie chcą spłacać zadłużeń zaciągniętych przez poprzednich właścicieli.

jak sprawdzić księgi wieczyste

Kto prowadzi księgi wieczyste?

Często pojawiają się pytania dotyczące założenia i aktualizacji dokumentacji. Kto prowadzi księgi wieczyste i jest za nie odpowiedzialny? Zgodnie z obowiązującymi przepisami zajmuje się tym Wydział Ksiąg Wieczystych Sądów Rejonowych, właściwy dla danej lokalizacji.

Zmiany w księgach wieczystych wynikające ze zbycia nieruchomości są wprowadzane na wniosek notariusza. Urzędnik odpowiada za przygotowanie i odczytanie aktu notarialnego. Dokument jest przekazywany do właściwego organu, a następnie Sąd Wieczystoksięgowy reprezentowany przez sędziego lub też referenta sądowego dokonuje stosownych adnotacji w księgach.

Jak sprawdzić księgi wieczyste i czy każdy ma do tego prawo?

Do sprawdzenia dokumentacji nie są wymagane żadne pozwolenia czy upoważnienia. Osoby, które rozważają zakup nieruchomości i chcą upewnić się co do swojej decyzji, mogą poprosić obecnego właściciela o numer księgi wieczystej. Pozwala to samodzielnie sprawdzić informacje zawarte w poszczególnych rozdziałach. Dane można uzyskać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub stacjonarnie w Sądzie Rejonowym.

Podobne artykuły: