Jak wygląda rejestracja Wspólnoty Mieszkaniowej?

Status Nieruchomości | 2021-07-22

Biorąc pod uwagę ilość budowanych nieruchomości w formie prywatnej inwestycji (np. jako działalności deweloperskie lub spółki), Wspólnoty Mieszkaniowe stają się coraz popularniejszą formą zarządzania obiektem. Spółdzielnie mieszkaniowe nie są powoływane, a właściciele mieszkań samodzielnie muszą zadbać o stworzenie zarządu lub podjąć decyzję o współpracy z profesjonalną firmą zarządzającą interesami Wspólnoty.

W pierwszej kolejności należy jednak zarejestrować Wspólnotę Mieszkaniową. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać? Jak cały proces wygląda w praktyce i jak dużo czasu zajmuje? Przygotowaliśmy krótki materiał odpowiadający na najczęściej zadawane pytania. Sprawdź i przekonaj się na własne oczy, że rejestracja Wspólnoty Mieszkaniowej wcale nie jest tak skomplikowana, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Czy warto rejestrować Wspólnotę?

Wspólnota mieszkaniowa powstaje automatycznie wraz ze sprzedażą pierwszego lokalu w danym budynku — wyodrębnienia pierwszej nieruchomości lokalowej. Kolejni Właściciele dołączają do już istniejącej Wspólnoty Mieszkaniowej. Zadaniem Developera – „sprzedawcy” jest ustanowienie przy pierwszym akcie notarialnym sposobu zarządu Wspólnotą oraz wybranie odpowiedzialnego Zarządcy i Administratora dla nowopowstałej Wspólnoty Mieszkaniowej.

Działanie związane z powstaniem i rozpoczęciem działania Wspólnoty — nazywane właśnie „rejestracją Wspólnoty” – są wtedy wykonywane profesjonalnie przez wyspecjalizowanego w tym Zarządcę.

gdzie są rejestrowane wspólnoty mieszkaniowe

Zarządca na podstawie zapisów aktu notarialnego musi wykonać szereg czynności pozwalających na rozpoczęcie działania Wspólnoty — przede wszystkim, złożyć odpowiednie wnioski do Urzędu Statystycznego (REGON) oraz Urzędu Skarbowego (NIP). Po uzyskaniu tych numerów Zarządca może otworzyć rachunek bankowy Wspólnoty oraz zapewnić dostawę podstawowych mediów — wody, ciepła, prądu, kanalizacji i wywozu śmieci. Wtedy też Zarządca może wybrać i podpisać umowy z firmami, które będą na bieżąco obsługiwać nieruchomość — konserwacja, sprzątanie czy ochrona.

Rejestracja Wspólnoty Mieszkaniowej — podsumowanie

Potrzebujesz pomocy w rejestracji lub prowadzeniu Wspólnoty? Status to zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy odpowiedzialni są za zarządzanie nieruchomościami na terenie Warszawy i wielu innych miast na mapie Polski. Jeśli więc masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę, skontaktuj się z nami już teraz. Wspólnie ustalimy szczegóły i znajdziemy najlepsze rozwiązania.