Biorąc pod uwagę ilość budowanych nieruchomości w formie prywatnej inwestycji (np. jako działalności deweloperskie lub spółki), Wspólnoty Mieszkaniowe stają się coraz popularniejszą formą zarządzania obiektem. Spółdzielnie mieszkaniowe nie są powoływane, a właściciele mieszkań samodzielnie muszą zadbać o stworzenie zarządu lub podjąć decyzję o współpracy z profesjonalną firmą zarządzającą interesami Wspólnoty.
W pierwszej kolejności należy jednak zarejestrować Wspólnotę Mieszkaniową. Jak to zrobić i o czym należy pamiętać? Jak cały proces wygląda w praktyce i jak dużo czasu zajmuje? Przygotowaliśmy krótki materiał odpowiadający na najczęściej zadawane pytania. Sprawdź i przekonaj się na własne oczy, że rejestracja Wspólnoty Mieszkaniowej wcale nie jest tak skomplikowana, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.
Spis treści:
Czy warto rejestrować Wspólnotę?
Wspólnota mieszkaniowa powstaje automatycznie wraz ze sprzedażą pierwszego lokalu w danym budynku — wyodrębnienia pierwszej nieruchomości lokalowej. Kolejni Właściciele dołączają do już istniejącej Wspólnoty Mieszkaniowej. Zadaniem Developera – „sprzedawcy” jest ustanowienie przy pierwszym akcie notarialnym sposobu zarządu Wspólnotą oraz wybranie odpowiedzialnego Zarządcy i Administratora dla nowopowstałej Wspólnoty Mieszkaniowej.
Działanie związane z powstaniem i rozpoczęciem działania Wspólnoty — nazywane właśnie „rejestracją Wspólnoty” – są wtedy wykonywane profesjonalnie przez wyspecjalizowanego w tym Zarządcę.
Zarządca na podstawie zapisów aktu notarialnego musi wykonać szereg czynności pozwalających na rozpoczęcie działania Wspólnoty — przede wszystkim, złożyć odpowiednie wnioski do Urzędu Statystycznego (REGON) oraz Urzędu Skarbowego (NIP). Po uzyskaniu tych numerów Zarządca może otworzyć rachunek bankowy Wspólnoty oraz zapewnić dostawę podstawowych mediów — wody, ciepła, prądu, kanalizacji i wywozu śmieci. Wtedy też Zarządca może wybrać i podpisać umowy z firmami, które będą na bieżąco obsługiwać nieruchomość — konserwacja, sprzątanie czy ochrona.
Rejestracja Wspólnoty Mieszkaniowej — podsumowanie
Potrzebujesz pomocy w rejestracji lub prowadzeniu Wspólnoty? Status to zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy odpowiedzialni są za zarządzanie nieruchomościami na terenie Warszawy i wielu innych miast na mapie Polski. Jeśli więc masz pytania lub chcesz rozpocząć współpracę, skontaktuj się z nami już teraz. Wspólnie ustalimy szczegóły i znajdziemy najlepsze rozwiązania.