Głosowanie we wspólnocie – tradycyjnie czy przez Internet?

Głosowanie na zebraniach we wspólnotach mieszkaniowych w dobie pandemii jest utrudnione. Zachowanie odległości między uczestnikami i zadbanie o bezpieczeństwo jest niemal niemożliwe. Jak zatem zorganizować głosowanie we wspólnocie mieszkaniowej? Odpowiedzią na ten problem może być zebranie głosów przez Internet. Sprawdźmy więc wszystkie zalety i wady klasycznej formy głosowania na spotkaniach wspólnoty i alternatyw udostępnionych przez technologię.

Spis treści:

Czy głosowania są niezbędne?

Ustawa o Własności lokali w art. 23 ust. 1 stanowi „Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania”. To właśnie za sprawą tego przepisu, wspólnoty lub zarządcy zobligowani są do organizacji głosowań, które pozwolą ustalić rozwiązania związane ze sprawami wspólnoty.

Warto zauważyć, że członkowie nie muszą wyrażać swojej opinii. Nie są oni także zobligowani do tego, by brać w ogóle udział w spotkaniach, na których odbywa się dane głosowanie. Muszą oni jednak zostać poinformowani o takim wydarzeniu.

Co zrobić, by przeprowadzić skutecznie głosowanie we Wspólnocie Mieszkaniowej?

Technologia od dawna umożliwia nam mnóstwo rozwiązań wielu poważnych problemów. Nie każdy członek wspólnoty może stawiać się na spotkania (np. ze względu na ograniczenia ruchowe). Czy to znaczy, że taka osoba powinna zostać w pewnym sensie odsunięta od możliwości oddania głosu? Nic bardziej mylnego! Mimo to dopiero w momencie wybuchu ogólnoświatowej pandemii wirusa, wiele wspólnot zdecydowało się wprowadzić głosowanie elektroniczne we wspólnocie mieszkaniowej. Jak to wygląda i działa w praktyce? Sprawdź, która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza.

Tradycyjne głosowanie we Wspólnocie podczas spotkań

Klasyczna forma spotkań, ustaleń, propozycji i głosowań we wspólnotach, odchodzi powoli w zapomnienie. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się wyłącznie w małych wspólnotach (max. kilku/kilkunastu członków). W innym wypadku organizacja (ze względu na zróżnicowany czas pracy i tryb życia właścicieli) takich wydarzeń może być trudna lub nawet niemożliwa. Trzeba przyznać, że głównym atutem jest możliwość dyskusji, która często prowadzi do szukania rozwiązań zaspokojenia potrzeb członków wspólnoty.

Dużym problemem w przypadku standardowych spotkań wspólnoty, jest tzw. psychologia tłumu. Co to znaczy? Gdy część członków nie zgadza się z postulatami, mogą oni nie wyrażać swojej opinii głośno, decydując się tym samym na bierność – która z kolei często prowadzi do wprowadzania niechcianych zmian. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie można wymuszać na uczestnikach wspólnot określonej decyzji, lecz w praktyce prawdopodobnie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak może to wyglądać.

głosowanie elektroniczne we wspólnocie mieszkaniowej

Online, czyli technologia ułatwiająca większość procesów

Internet w pewnym sensie rozwiązuje wyżej wymienione problemy spotkań. Głosowanie elektroniczne we wspólnocie mieszkaniowej pozwala :

  • oszczędzać czas,
  • umożliwiać członkom głosowanie bez konieczności spotkań,
  • ograniczyć ryzyko związane ze stanem epidemicznym na świecie,
  • zachować obiektywność i głosować zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Jak widać, lista zalet jest naprawdę długa. Musimy jednak zauważyć, że osoby starsze mogą mieć problemy z obsługą aplikacji komputerowych lub mobilnych. Są to mimo wszystko sytuacje indywidualne. Rozwiązania w postaci głosowania elektronicznego należy więc szukać w momencie, w którym taki kłopot pojawi się we wspólnocie.

Jak zorganizować głosowanie przez Internet we Wspólnocie Mieszkaniowej?

Do przeprowadzenia głosowania przez Internet we wspólnocie mieszkaniowej niezbędna jest platforma online. Jeśli wspólnota zarządzana jest przez zewnętrzną firmę, od razu udostępni ona informacje odnośnie aplikacji i obsługi interfejsu. Nieco większy kłopot może pojawić się w momencie, w którym wybrany został niezależny zarząd. Wtedy wspólnota zobligowana jest do samodzielnej organizacji systemu umożliwiającego jawne głosowanie na projekty.

Sprawdź również: za co odpowiada zarządca nieruchomości