Fundusz remontowy we Wspólnocie Mieszkaniowej – kto i w jaki sposób może z niego korzystać?

 

Fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej pozwala efektywnie zbierać środki na modernizację i renowację budynku. Dzięki temu utrzymanie bloku lub kamienicy w dobrej kondycji jest o wiele prostsze. Warto więc wiedzieć, kiedy i kto może wykorzystać wspólnie zebrane pieniądze, by odświeżyć lub odnowić nieruchomość.

Spis treści:

Jak działa Wspólnota Mieszkaniowa?

Fundusz remontowy nie musi mieć przed Tobą żadnych tajemnic. Poznaj wszystkie istotne informacje, które przygotowaliśmy w krótkim materiale na rzecz członków Wspólnoty Mieszkaniowej. Wspólnota Mieszkaniowa powinna ustalić comiesięczną składkę, która zostanie przeznaczona m.in. na sprzątanie części wspólnej, rachunki za część wspólną (np. za światło na klatce schodowej lub wymianę żarówek) i fundusz remontowy. Należy sporządzić również regulamin funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej, by określić zasady użycia środków. Teoretycznie zadanie nie należy do skomplikowanych. Przekonaj się, jak wygląda praktyka. Chcesz wymienić drzwi lub okna w swoim mieszkaniu? Niestety, fundusz remontowy we Wspólnocie Mieszkaniowej nie przewiduje takich inwestycji. Musisz pokryć ją z własnej kieszeni.

Do czego można wykorzystać fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej?

Fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej można wykorzystać m.in. do takich czynności jak odbudowa lub modernizacja:

  • dachu, komina lub jego elementów,
  • stolarki okiennej i drzwiowej na klatce schodowej,
  • zawilgoconych fundamentów,
  • klatki schodowej,
  • instalacji gazowej, elektrycznej czy kanalizacji – ale tylko takiej, która jest częścią wspólną nieruchomości,
  • budynku,
  • terenu zewnętrznego, który jest własnością Wspólnoty Mieszkaniowej,
  • piwnic,
  • strychu (lub jego zagospodarowanie np. na pralnię czy suszarnię itp.).

Jak widać, lista jest długa. Regularne odkładanie środków na fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej jest więc niezbędne, by na bieżąco odnawiać poszczególne elementy budynku. W przypadku zabytkowych kamienic zadanie może być o wiele bardziej skomplikowane ze względu na mnogą ilość właścicieli, współwłaścicieli i spadkobierców. Dochodzą do tego kwestie związane z konserwacją zabytków, które nadzorowane są przez inspektora. Warto zatem skontaktować się z profesjonalną firmą, która pomoże w organizacji Wspólnoty Mieszkaniowej, ustalając konkretne zasady.

fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej

Jak uniknąć niedomówień związanych z funduszem remontowym?

W pierwszej kolejności należy ustalić kwotę, która będzie trafiać do niego z każdej comiesięcznej składki. Następnie warto wyznaczyć wspólny cel lub zakres działań, dla których fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej może być wykorzystywany. Gdy szczegóły zostaną dopracowane, powinny zostać spisane w oficjalnym regulaminie — a całość postanowień musi znaleźć się w podjętej przez Wspólnotę Uchwale.

Regulamin funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej – jak go skonstruować?

W regulaminie funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej muszą znajdować się wszystkie zasady dot. nadzoru, funkcji i wykorzystania funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej. Trzeba zatem przyznać, że taki dokument potrafi być niezwykle złożony i skomplikowany. Warto skontaktować się ze specjalistą lub firmą, która przygotuje go w sposób zgodny z przepisami i zabezpieczy interesy Wspólnoty Mieszkaniowej.

Dlaczego podjęcie decyzji o współpracy z działalnościami odpowiedzialnymi za nadzór nad Wspólnotą Mieszkaniową (np. Status) to dobry wybór? Ponieważ współpracują oni z wybitnymi specjalistami z zakresu prawa, którzy przeanalizują indywidualną sytuację i potrzeby Wspólnoty, konstruując na tej podstawie dokumentację i regulaminy. Jest to wygodne i pewne rozwiązanie, dzięki któremu można uniknąć wielu problemów lub nieprzyjemności. Wcześniej czekał Cię będzie wybór członka zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej, o czym informowaliśmy w jednym z naszych wpisów.

Sprawdź także: