Czy można odstąpić od Wspólnoty Mieszkaniowej?

Wspólnoty Mieszkaniowe to w wielu przypadkach zadowalająca forma współpracy mieszkańców i właścicieli mieszkań, którzy razem dbają o wspólne dobro. Niestety, jest wiele przypadków, w których mieszkańcy są zwyczajnie niezadowoleni z pracy zarządu, lecz ze względu na większość pozytywnych głosów, nie mają oni możliwości odwołania wybranych wcześniej osób. Co należy zrobić w takich sytuacjach i czy można odstąpić od Wspólnoty Mieszkaniowej?

W dalszej części materiału spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie istotne pytania, które często pojawiają się wśród niezadowolonych członków Wspólnot Mieszkaniowych. Nie czekaj i sprawdź, czy możesz odejść ze Wspólnoty bez konsekwencji i zobacz, czy jest to opłacalna decyzja.

Spis treści:

Czy można wystąpić ze Wspólnoty Mieszkaniowej?

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, Wspólnota mieszkaniowa to organ, który odpowiedzialny jest za nadzór, stan i jakość budynku. Wspólnym interesem właścicieli mieszkań jest zatem zadowolenie z własnych interesów i nie ma możliwości, by którykolwiek członek mógł ją opuścić – m.in. ze względu na odpowiedzialność za składki (np. na media, wywóz śmieci, czy remonty części wspólnej).

Odpowiedź na pytanie, czy można wystąpić ze Wspólnoty Mieszkaniowej, brzmi nie. Nie ma takiej możliwości – zwłaszcza jeśli chcesz pozostać właścicielem lokalu mieszkalnego. Jedyną drogą jest zatem sprzedaż mieszkania, dzięki któremu nowy nabywca automatycznie staje się nowym członkiem Wspólnoty.

Co, jeśli nie będę płacić składek za elementy, z których nie korzystam?

Wielu członków niezadowolonych z podejmowanych decyzji Wspólnoty, próbuje uciec się do zwykłego nieopłacania składek na inwestycje, z których nie będą oni korzystać. Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wspólnota może wejść z „dłużnikiem” na drogę sądową i skorzystać z postępowania upominawczego, które toczy się o wiele szybszym torem niż klasyczna forma pozwu cywilnego. Jeśli to nie przyniesie zadowalających rezultatów, Wspólnota może ponownie skorzystać z drogi sądowej i tym razem założyć sprawę cywilną z silnym materiałem dowodowym. To z kolei prawdopodobnie doprowadzi do wyroku i egzekucji komorniczej, czyli wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów wynikających z pracy komornika.

wystąpienie ze wspólnoty mieszkaniowej

Wystąpienie ze Wspólnoty Mieszkaniowej: czy są jakieś drogi wyjścia z problematycznej sytuacji?

Jak widać, w standardowych sytuacjach odstąpienie od Wspólnoty Mieszkaniowej jest niemożliwe. Warto jednak zaznaczyć, że jest wiele momentów, które nie mieszczą się w statystycznych i klasycznych ramach Wspólnoty (np. sytuacja, w której nabyty lokal znajduje się w oddzielnej części, która nie korzysta z mediów i elementów konstrukcji pozostałych właścicieli nieruchomości). Co wtedy należy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest próba rozmowy z zarządem. Jeśli jednak nie przyniesie ona zadowalających rezultatów, ostateczną możliwością jest droga sądowa. Niemniej jednak z praktycznego punktu widzenia może okazać się ona czasochłonna i zawiła, a jej wynik nigdy nie jest w 100-procentach pewny.

Gdyby pojawiły się pytania lub wątpliwości, zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem skrzynki e-mail. Status to firma odpowiedzialna, zajmująca się zarządzaniem Wspólnotami z wieloletnią tradycją i bogatym portfolio doświadczeń. Dzięki temu z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że widzieliśmy już niemal wszystko i umiemy ustosunkować się do każdej sytuacji. Będziemy więc w stanie pomóc również w Twoim przypadku i udzielimy Ci profesjonalnego wsparcia.

Sprawdź również na czym polega zebranie wspólnoty mieszkaniowej.