Obsługa eksploatacyjna nieruchomości: na czym polega?

Jesteś właścicielem dużego obiektu mieszkalnego lub firmowego? Na pewno chcesz wiedzieć jak wydajnie zarządzać nieruchomością, by ilość obowiązków była minimalna, przy zachowaniu maksymalnych zarobków. W tym materiale opowiemy Ci o obsłudze eksploatacyjnej nieruchomości. Poznasz najważniejsze czynności, pojęcia i rozwiązania problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy i zarządcy. 

Spis treści:

Na czym polega obsługa eksploatacyjna nieruchomości?

Na wstępie powiedzmy sobie, czym w ogóle jest obsługa eksploatacyjna nieruchomości. Otóż obejmuje ona szereg czynności związanych z prawidłowym funkcjonowaniem budynku. Elementem obsługi eksploatacyjnej jest przykładowo kontakt z usługodawcami oraz kontrahentami, którzy dostarczają usługi komunalne, media lub zajmują się utrzymywaniem czystości i porządku w obrębie wspólnych przestrzeni nieruchomości. 

Czy to wszystko? To byłoby stanowczo zbyt proste! Zapraszamy serdecznie do dalszej części tekstu, gdzie otrzymasz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Ogromna odpowiedzialność i pojawiające się problemy

Chociaż panuje przeświadczenie, że osoba odpowiedzialna za zarządzanie i administrację obiektem może liczyć na wiele benefitów, niewiele osób zauważa ilość jej obowiązków i przede wszystkim odpowiedzialność. Załóżmy, że właśnie Ty jesteś osobą, która oferuje swój czas i zajmuje się obsługą eksploatacyjną, a w miejscu, w którym mieszkasz, została utworzona wspólnota. W takiej sytuacji właśnie Ty odpowiadasz za: 

  • organizację zebrań i spotkań oraz powiadomienie o nich wszystkich właścicieli, 
  • organizację głosowań i negocjacji,
  • znajdowanie ofert specjalistów oferujących usługi (np. remontowe, serwisowe, dostarczenie prądu, wody lub gazu),
  • podpisywanie umów,
  • prowadzenie księgowości i rozliczanie zaliczek czynszowych;
  • nadzór jakości wykonywanych usług, 
  • odbiór wykonanych zleceń (np. remontu).

Oczywiście lista w wielu indywidualnych sytuacjach może być dłuższa (o wiele), lecz są to już niestandardowe obowiązki zarządcy. Trzeba więc przyznać, że jest to wyjątkowo stresujące zajęcie, gdy w danej kamienicy jest Wspólnota i naprawdę ciężko znaleźć wspólny złoty środek oraz porozumienie. Osoba lub firma zajmująca się tą kwestią ma również obowiązek zapewnić właściwe funkcjonowanie nieruchomości, infrastruktury technicznej oraz wspólnych instalacji, zabezpieczyć ewentualną awarię i zapewnić usunięcie jej skutków. W obsłudze eksploatacyjnej nieruchomości zawiera się dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 

W takich sytuacjach rodzi się pytanie: czy warto podejmować ryzyko i przejmować cały stres na siebie, jeśli na rynku spotkać można bez problemu wiele działalności, które zajmą się tym wszystkim w sposób kompleksowy? Odpowiedź w dalszej części artykułu!

Pomoc profesjonalistów: obsługa eksploatacyjna nieruchomości nie musi być trudna

Potrzebujesz kogoś, kto wyręczy Cię w wielu obowiązkach? W takim razie warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy w swojej ofercie dysponują usługami zarządzania i administracji nieruchomościami.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty! Jesteśmy zespołem profesjonalistów, którzy swoje usługi obsługi zarządzania i administracji zapewniają klientom od 20 lat (od 1999 roku). Chociaż nasza siedziba znajduje się w Warszawie, Status Nieruchomości zapewnia współpracę na terenie całej Polski. Nie marnuj czasu i środków, jeżeli nie musisz. Zadbaj o nieruchomości z pomocą specjalistów. 

Pamiętaj, że każda sytuacja jest inna. Warto więc przed podjęciem decyzji rozważyć wszystkie za i przeciw spisać na kartce swoje wątpliwości i przede wszystkim skontaktować się z przedstawicielami firmy. Nie tylko odpowiemy na wszystkie pytania, ale również dostosujemy umowę do indywidualnych wymagań, rozwiejemy wątpliwości i zobrazujemy kilka możliwych scenariuszy.